Żywe lekcje historii

Administrator 22 listopada 2018, 08:45

W poniedziałek 19 listopada 2018 r. gościli w naszej szkole przedstawiciele Chorągwi Komturstwa Gniewskiego z pokazem edukacyjno-historycznym| z cyklu „Żywe lekcje historii”.
Uczniowie klas starszych wzięli udział w lekcji „Ku Niepodległej”. Zajęcia objęły okres od zaborów Polski, aż po 11 listopada 1918 roku. Młodzież poznała postać marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego wcielił się jeden z uczniów. W trakcie zajęć poruszono zagadnienia powstań narodowo wyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwiło młodzieży określenie charakteru i różnic między Powstaniem Listopadowym i Styczniowym. Poznali rolę kosynierów, wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali postać Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego.
Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w lekcji „Średniowiecze”. Na pokazie pojawił się Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski i jego syn Bolesław Chrobry. Młodzież poznała drużynę książęcą Mieszka i Bolesława, jej uzbrojenie. Jeden z uczniów doświadczył ciężaru kolczugi. Wybrani uczniowie zostali pasowani na rycerzy. Wszyscy zapoznali się z budową i działaniem różnych typów kuszy. Dopełnieniem zajęć był turniej rycerski.