synergia

smog

Gazetka SMYK

JUŻ JEST NR 2 GAZETKI „SMYK” NA LISTOPAD – GRUDZIEŃ

W tym numerze proponujemy:

– Kącik „Zwierzęta chronione” – orzeł bielik,
– ciekawostki o Dniu Pluszowego Misia,
– zagadki świąteczne,
– krzyżówki ,
– łamigłówki ,
– kolorowanki.

Szczególnie polecamy KĄCIK „ZWIERZĘTA CHRONIONE”, w którym zamieszczamy informacje i ciekawostki na temat orła bielika.

Szczególnie  polecamy KĄCIK  „CZY WIESZ, ŻE ?… , w którym  zamieszczamy informacje i ciekawostki na temat mleka.

Wszystkich  uczniów klas 1 – 3 SP  zachęcamy  do   lektury   i  współpracy  w  redagowaniu    kolejnych   numerów   gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI  GAZETKI   „SMYK”
Marzena Krajewska

CZY WIESZ, ŻE …?

ZWIERZĘTA  CHRONIONE – ORZEŁ  BIELIK

Bielik jest rzadkim ptakiem lęgowym występującym na północnym wschodzie Europy.  Gniazda swe umieszcza  w pobliżu wybrzeży morskich oraz nad dużymi zbiornikami wód śródlądowych. W Polsce jest około 200 par lęgowych tego gatunku. Orzeł bielik należy do rodziny ptaków drapieżnych. Ma mocny, haczykowaty dziób. Długość jego ciała waha się od 69 do 91 cm. Cechą charakterystyczną dla dorosłych osobników tego gatunku jest biały ogon ( stąd nazwa – bielik ). Orzeł ten poluje głównie nad wodami, w których łowi ryby o masie dochodzącej do kilku kilogramów. Gdy woda zamarznie poluje również na lądzie na ssaki nawet do wielkości sarny. Od 1952 roku bieliki są objęte w Polsce ścisłą ochroną.

Stichmann; Spotkania z przyrodą; Oficyna Wydawnicza MULTICO, s.134

smyk