synergia

smog

Gazetka SMYK

JUŻ  JEST  NR  1  GAZETKI  „SMYK” NA  WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK

W tym numerze proponujemy:

– Kącik Ruchu Drogowego – czyli, jak być bezpiecznym,

– Czy wiesz, że ?…. – dlaczego dzieci powinny pić mleko,

– ciekawostki o Francji,

– zagadki,

– krzyżówki ,

– łamigłówki ,

– kolorowanki.

Szczególnie  polecamy KĄCIK  „CZY WIESZ, ŻE ?… , w którym  zamieszczamy informacje i ciekawostki na temat mleka.

Wszystkich  uczniów klas 1 – 3 SP  zachęcamy  do   lektury   i  współpracy  w  redagowaniu    kolejnych   numerów   gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI  GAZETKI   „SMYK”
Marzena Krajewska

CZY WIESZ, ŻE …?

Mleko jest pokarmem prawie doskonałym. Zawiera wszystkie witaminy ( z wyjątkiem witaminy C). Kosztuje niewiele, a dostarcza organizmowi tak potrzebnego białka. Z mleka wytwarza się sery, jogurty, desery mleczne, masło i śmietanę. Jeden litr mleka waży średnio 1032 g. Mleko zawiera około 900 g wody , a ponadto laktozę ( cukru mlecznego ), tłuszcze, białka i sole mineralne. W ciągu roku jedna wyselekcjonowana krowa dostarcza średnio 3000 litrów mleka. Natomiast krowa rasy holenderskiej daje nawet 5000 litrów mleka rocznie. Najwięcej na świecie świeżych produktów mlecznych spożywają Irlandczycy ( około 200 kg rocznie na jedną osobę ). Na drugim miejscu są Duńczycy ( około 165 kg rocznie na jedną osobę ). Francuzi i Amerykanie spożywają średnio około 98 kg. W Europie najwięcej jogurtów spożywają Holendrzy ( około 17,5 kg rocznie na jedną osobę ), a najmniej Włosi (około  2 kg rocznie na jedną osobę ).

POWSZECHNA ENCYKLOPEDIA DLA MŁODZIEŻY ; WYDAWNICTWO DELTA s. 238

smyk