synergia
librus

smog

Gazetka SMYK

JUŻ  JEST  NR  3  GAZETKI  „SMYK”

W tym numerze proponujemy:

– Kącik „CZY WIESZ, ŻE…?,
– Kodeks postępowania w czasie zimy, czyli jak bezpiecznie i zdrowo spędzić ferie zimowe,
– ciekawostki  o ptakach, które u nas zimują ,
– zagadka Patryka,
– krzyżówki ,
– łamigłówki ,
– kolorowanki.

Szczególnie  polecamy Kącik „CZY WIESZ, ŻE…?”, w którym zamieszczamy ciekawe informacje,  o tym co wpływa na to, jaką mamy pogodę.

Wszystkich  uczniów klas 1 – 3 SP  zachęcamy  do   lektury   i  współpracy  w  redagowaniu kolejnych   numerów   gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI  GAZETKI   „SMYK”
Marzena Krajewska

CZY WIESZ, ŻE …?

Pytanie „Jaka jest dzisiaj pogoda?” zadajemy sobie prawie każdego dnia, gdy chcemy wyjść z domu. To właśnie od niej zależy to,  jak się ubierzemy.  Pogoda wpływa znacząco  na nasze życie. Na Ziemi są takie miejsca, gdzie pozostaje niezmienna przez cały rok, jak na przykład w Afryce, czy na Antarktydzie. Jednak w wielu miejscach na Ziemi pogoda się zmienia i zależy od położenia oraz następujących po sobie pór roku. Tak jest między innymi w Polsce. Dlatego też warunki pogodowe, które są typowe dla danego obszaru, a określone na podstawie długoletnich obserwacji tworzą klimat. Na jego rodzaj wpływają takie czynniki jak: prędkość i kierunek wiatru, rodzaj opadów ( deszcz lub śnieg ), temperatura powietrza, zachmurzenie. W dużej mierze od klimatu zależy krajobraz, jaki nas otacza, co jemy, jak mieszkamy, a także czym się zajmujemy.

POWSZECHNA ENCYKLOPEDIA DLA MŁODZIEŻY,  WYDAWNICTWO  DELTA, s. 167

smyk