synergia

smog

Gazetka SMYK

JUŻ  JEST  NR  4  GAZETKI  „SMYK” NA MARZEC – KWIECIEŃ

W tym numerze proponujemy:

– Kącik „CZY WIESZ, ŻE …?”

– ciekawostki o zwyczajach wielkanocnych,

– zagadki wiosenne,

– krzyżówki ,

– łamigłówki ,

– kolorowanki.

Szczególnie  polecamy     KĄCIK  „CZY WIESZ, ŻE…?”, w którym zamieszczamy ciekawe informacje o bocianie czarnym.

Wszystkich  uczniów klas 1 – 3 SP  zachęcamy  do   lektury   i  współpracy  w  redagowaniu    kolejnych   numerów   gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI  GAZETKI   „SMYK”
Marzena Krajewska

CZY WIESZ, ŻE …?

Bliskim kuzynem powszechnie znanego i lubianego bociana białego jest bocian czarny. Charakteryzuje się pięknym upierzeniem. Pierś i brzuch są białe, zaś resztę ciała tego bociana okrywają czarne pióra o metalicznym niebiesko – zielonym połysku. Dziób u młodych ptaków jest różowawy, ale z wiekiem nabiera intensywnego czerwonego koloru. Długość ciała dorosłego osobnika dochodzi do 90 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł prawie do dwóch metrów. Bocian ten występuje bardzo rzadko i mało kto może poszczycić się tym, że widział go na swobodzie. Bocian czarny preferuje tereny leśne i bardzo niechętnie pojawia się na otwartej przestrzeni. Podstawę jego diety stanowią ryby oraz płazy, które łowi na bagnach i śródleśnych rozlewiskach. Jeśli okolica jest cicha, spokojna, a ptaki nie są niepokojone, wiosną zakładają gniazda do których wracają w następnych latach. Bociany czarne swoje gniazda budują przeważnie wysoko w koronie drzewa. Na przełomie kwietnia i maja samica składa około 5 jaj, które na zmianę wysiadują oboje rodzice. Młode pokryte są jasnym puchem. Pisklęta szybko rosną, zmieniają upierzenie i nabierają sił, aby jesienią móc odlecieć wraz z dorosłymi bocianami na pół roku do Afryki.

M. J. GORAZDOWSKI ; ZOO BEZ KRAT, WYDAWNICTWO  RTW, s. 41

smyk