synergia

smog

Gazetka SMYK

JUŻ JEST NR 5 GAZETKI „SMYK” NA MAJ – CZERWIEC

W tym numerze proponujemy:

– Kącik „Czy wiesz, że…?,

– wierszyk – życzenia z okazji Dnia Matki,

– zadania logiczne,

– zagadki wiosenne,

– krzyżówki ,

– łamigłówki ,

– kolorowanki.

Szczególnie  polecamy

Kącik „Czy wiesz, że…?”, w którym zamieszczamy ciekawe informacje,  dotyczące pogody i jej wpływu na nasze życie.

Wszystkich  uczniów klas 1 – 3 SP  zachęcamy  do   lektury   i  współpracy  w  redagowaniu    kolejnych   numerów   gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI GAZETKI „SMYK”
Marzena Krajewska

CZY WIESZ, ŻE …?

Pytanie „Jaka jest dzisiaj pogoda?” zadajemy sobie prawie każdego dnia, gdy chcemy wyjść z domu. To właśnie od niej zależy to,  jak się ubierzemy.  Pogoda wpływa znacząco  na nasze życie.    Na Ziemi są takie miejsca, gdzie pozostaje niezmienna przez cały rok, jak na przykład w Afryce,     czy na Antarktydzie. Jednak w wielu miejscach na Ziemi pogoda się zmienia i zależy od położenia oraz następujących po sobie pór roku. Tak jest między innymi w Polsce, gdzie są cztery pory roku: wiosna, lato, jesień i zima.  Naukowcy przez wiele lat obserwują warunki pogodowe  i  na ich podstawie mogą określić jaki  klimat jest typowy dla danego obszaru. Na jego rodzaj wpływają takie czynniki jak: prędkość i kierunek wiatru, rodzaj opadów ( deszcz lub śnieg ), temperatura powietrza, zachmurzenie. W dużej mierze od klimatu zależy krajobraz, jaki nas otacza, co jemy, jak mieszkamy, a także czym się zajmujemy.

POWSZECHNA ENCYKLOPEDIA DLA MŁODZIEŻY,  WYDAWNICTWO  DELTA, s. 167

smyk