synergia

smog

Gazetka SMYK

JUŻ  JEST  NR  1  GAZETKI  „SMYK” NA  WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK

W tym numerze proponujemy:

– KĄCIK – PARKI  NARODOWE,

– ciekawostki – „Czy wiesz, że…”,

– zagadki,

– krzyżówki ,

– łamigłówki ,

– kolorowanki.

Szczególnie  polecamy KĄCIK  – PARKI NARODOWE, w którym  zamieszczamy informacje i ciekawostki  na temat roślin oraz zwierząt znajdujących się na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

Wszystkich  uczniów klas 1 – 3 SP  zachęcamy  do   lektury   i  współpracy  w  redagowaniu    kolejnych   numerów   gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI GAZETKI „SMYK”
Marzena Krajewska

DRAWIEŃSKI   PARK   NARODOWY

Drawieński Park Narodowy położony jest w północno – zachodniej części Polski i obejmuje swym zasięgiem pogranicza  trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Został utworzony w 1990 roku  na terenie Równiny Drawieńskiej. Jego powierzchnia wynosi 1342 ha, w tym 368 ha podlega ścisłej ochronie. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego chroniony jest charakterystyczny krajobraz polodowcowy z wieloma jeziorami i torfowiskami. Prawie 80% powierzchni tego terenu porastają lasy, a ponadto występuje tu roślinność wodna, bagienna i torfowiskowa. W najczystszych w Polsce rzekach żyje 37 gatunków ryb. Można tu zobaczyć około 130 gatunków ptaków, 7 gatunków gadów ( w tym rzadko spotykany  żółw błotny ), 13 gatunków płazów oraz ponad 40 gatunków ssaków takich jak: wydra, ( która jest symbolem tego parku narodowego ), a także bóbr, borsuk, dzik, sarna i jeleń.

R. Marcinek; POLSKA – PARKI NARODOWE, s. 31 – 34

smyk