Warsztaty nauczycielskie na temat niepełnosprawności

Administrator 26 listopada 2018, 19:09

24 listopada 2018 r. czternastu nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pile uczestniczyło z inicjatywy pp. Agnieszki Zuhlke i Małgorzaty Gracz w warsztatach „Zastosowanie metodologii Design Thinking w edukacji ze szczególnym uwzględnieniem tematyki niepełnosprawności”. Zajęcia te nawiązywały do warsztatów projektowych „Superbohaterowie z niepełnosprawnościami”, w których we wrześniu bieżącego roku uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Spotkanie zostało poprowdzone przez trzech moderatorów procesu Design Thinking.
Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę dotyczącą różnych rodzajów niepełnosprawności (obejmującą fachową terminologię, ale też praktyczne aspekty życia i funkcjonowania społecznego w kontekście każdej z niepełnosprawności). Nauczyciele mogli doświadczyć „na własnej skórze” ograniczeń z jakimi na co dzień zmagają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Służyły do tego następujące przedmioty: przepaski na oczy, gogle imitujące różnego rodzaju zaburzenia widzenia, książki napisane językiem Braille’a, laska dla niewidomych i wózek inwalidzki. Z pewnością była to najbardziej emocjonującą i refleksyjna część warsztatów. Następnie uczestnicy poznali podstawowe zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami, jak i zasady postępowania, udzielania pomocy takim osobom. Moderatorzy opowiedzieli, jak budować pozytywne postawy oparte na empatii i zrozumieniu potrzeb drugiego człowieka wśród uczniów. Podczas warsztatów nauczyciele poznali metodologię Design Thinking, którą można wykorzystać w pracy edukacyjnej, jak i zawodowej.
Warsztaty można uznać na bardzo udane. Wszystkim nauczycielom uczestniczącym w spotkaniu serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ogromne zaangażowanie. Przedstawicielom Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami: p. Katarzynie Halickiej, p. Stanisławie Piotrowskiej i p. Marcinowi Halickiemu serdecznie dziękujemy za poprowadzone warsztaty!