Tęczowa chemia

Administrator 16 kwietnia 2024, 08:14

Wiosenne widoki za oknem zachwycają soczystą zielenią i różnobarwnymi kwiatami, więc i na naszych zajęciach rozwijających z chemii było kolorowo i wesoło. Uczniowie z klasy 6c wraz z panią Magdą Juszczak postanowili stworzyć tęczowe substancje w zlewkach. Nasza tęcza powstała dzięki temu, że kolorowe ciecze po umieszczeniu w jednym szklanym naczyniu nie zmieszały się. Odpowiedź, dlaczego tak się dzieje tkwi w słowie „gęstość”. W każdym kolorze znajdowała się inna zawartość cukru, przy tej samej ilości wody, przez co każdy kolor cieczy miał inną gęstość. Ciecze o większej gęstości są jednocześnie cięższe i dlatego się nie mieszają. Barwa cieczy nie ma tu znaczenia, natomiast bardzo ważnym elementem eksperymentu jest sposób dolewania kolejnych kolorów.