Realizacja rekomendowanego programu „Unplugged”

Administrator 28 kwietnia 2022, 22:15

W marcu i kwietniu w naszej szkole odbyły się  spotkania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Pile realizujące program profilaktyczny „Unplugged” rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii. Realizacja programu była planowana we wszystkich szkołach podstawowych w Pile. W naszej szkole wytypowana została jedna z klas siódmych. Młodzież wzięła udział w czterech spotkaniach, po trzy godziny lekcyjne. Odbyły się wykłady oraz zajęcia warsztatowe. Celem szczegółowym programu było wykreowanie realistycznego spojrzenia na używanie substancji psychoaktywnych oraz rozpowszechnianie wśród uczniów postaw chroniących przed popadaniem w różnego rodzaju uzależnienia. Na zakończenie programu, bardzo ważne było spotkanie psychoterapeuty z rodzicami uczniów. Rodzice stanowią istotną część zintegrowanego i konstruktywnego podejścia  szkoły w polityce edukacyjnej dotyczącej zdrowia. Spotkanie z rodzicami jest dodatkiem do programu „Unplugged” i ma na celu wzmocnienie relacji rodzinnych oraz  ugruntowanie zdolności rodziców do radzenia sobie z rozwiązywaniem konfliktów i kontrolą nad dzieckiem. Spotkanie miało również zwiększyć świadomość rodziców  na temat używek oraz różnego rodzaju uzależnień.  Koordynatorem programu w szkole była p. Małgorzata Gracz, pedagog szkolny.