Program wychowawczo-profilaktyczny „SPÓJRZ INACZEJ”

Administrator 20 grudnia 2022, 14:13

W klasach czwartych w miesiącu grudniu zostały przeprowadzone przez pedagog szkolną p. Małgorzatę Gracz kolejne zajęcia wychowawczo-profilaktyczne z programu „Spójrz inaczej”. Pierwsze zajęcia odbyły się w listopadzie. Spotkania odbywają się cyklicznie raz w miesiącu do końca roku szkolnego. Podczas pierwszego listopadowego spotkania nastąpiło zaprezentowanie treści programu, omówienie celów, wzajemne poznanie się prowadzącej z uczestnikami. Temat grudniowego spotkania to: Jaki jestem? Podczas tych zajęć uczniowie rozmawiali o swoich mocnych stronach. Nie było to takie proste, ponieważ większość z nas mówienie o sobie w sposób pozytywny odbiera jako „chwalenie się”. My przełamywaliśmy te bariery, ucząc się dostrzegania swoich mocnych stron, myśleniem i mówieniem o sobie życzliwie. Kolejne zajęcia będą miały również na celu pracę nad postrzeganiem siebie i rozumienie swoich uczuć.

Program SPÓJRZ INACZEJ powstał w starachowickim środowisku pedagogów, psychologów i socjologów. Jego autorami są Andrzej Kołodziejczyk, Ewa Czemierowska – Koruba i Tomasz Kołodziejczyk. Treści programu wspierają wychowanie, wspomagając rodziców w ochronie dzieci przed ryzykownymi zachowaniami, uczą też młodych ludzi jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Odwołują się do poszanowania wartości bazując na doświadczeniach, przeżyciach i realiach rodzimej rzeczywistości. Wykorzystują doświadczenia nauczycieli i rodziców i – zgodnie z ich sugestiami – uwzględniają potrzeby polskich dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, tzn. w taki sposób, aby umożliwić uczniom aktywne doświadczanie i przeżywanie tego, co jest tematem zajęć, a następnie podsumowanie i opracowanie zdobytych doświadczeń. Program posiada rekomendacje Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Program „Spójrz inaczej” jest obecny w profilaktyce od lat dziewięćdziesiątych, nadal ciesząc się zainteresowaniem i powodzeniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Nauczyciele – realizatorzy programu „Spójrz inaczej” – wskazują na wiele pozytywnych efektów osiąganych przez uczniów – absolwentów naszych programów, w tym na: lepsze rozumienie i akceptację siebie oraz umiejętność wyrażania swoich uczuć, wzrost poczucia własnej wartości, lepsze rozumienie innych ludzi, zdobycie umiejętności prawidłowej komunikacji z innymi, lepsze przystosowanie dzieci do wymagań szkolnych, większą otwartość uczniów i gotowość do współpracy z kolegami/ koleżankami, zdobycie umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w kontaktach z innymi, zdobycie umiejętności samodzielnego dbania o zdrowie i podejmowania właściwych decyzji zdrowotnych oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji w sprawie używania substancji psychoaktywnych.

W naszej szkole certyfikowanymi realizatorkami programu SPÓJRZ INACZEJ są oprócz p. Małgorzaty Gracz, także panie Julita Żybort i Ewelina Iwan-Parecka, które w swojej pracy wykorzystują również propozycje zajęć wychowawczo-profilaktycznych programu.