Klasa 1b na wystawie dobranocek

Administrator 29 stycznia 2022, 12:49

Wystawa „Polskie dobranocki” w Muzeum Okręgowym im. St. Staszica zachęciła dzieci z klasy 1b do odwiedzenia zabytkowego miejsca, w dniu 13 stycznia 2022 r. Wystawa obejmowała polskie dobranocki z lat 60 i 80 ubiegłego wieku, dlatego chętnie, jako opiekunowie zabrali się z dziećmi i wychowawcą Joanną Stawicką Pipowską, także rodzice.
Pani Joanna Żmurkiewicz, kustosz wystawy, opowiedziała o pracy nad wystawą, o powstawaniu bajek animowanych: rysunkowych i kukiełkowych. Znalazły się tu scenki z „Przygód misia Colargola”, „Misia Uszatka”, „ Trzech Misiów”, „ Małego pingwina Pik-Poka”, folie z „Reksia”, „Bolka i Lolka”, „Pyzy na polskich dróżkach” oraz „Koziołka Matołka” i „Smerfów”. Warto dopowiedzieć, że ta ostatnia bajka jest produkcji japońskiej, ale kilka odcinków powstało w Polsce. Na wystawie były też książki : komiks „Koziołek Matołek” i „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Okazało się, że dawniej do stworzenia filmu potrzeba było wielu specjalistów, od reżysera, który często też był rysownikiem i scenarzystą, do fotografa, montera, dźwiękowca. Jak ożywić rysunek czy kukiełkę dzieci dowiedziały się z filmu.
W czasie dość długiego spaceru po Pile uczniowie mogli podziwiać stare, pilskie kamieniczki. Utrwalili nazwę rzeki i nazwisko najsławniejszego pilanina, przechodząc koło Ławeczki Staszica, oraz poznali nazwy kilku pilskich ulic. Wycieczka należy do bardzo udanych, co można wywnioskować z propozycji dzieci do odwiedzenia wystawy stałej oraz Muzeum Staszica, w którym urodził się sławny pilanin.