Akcja Żonkile

Administrator 23 kwietnia 2022, 09:16

19 kwietnia tego roku przypadła 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ten zryw był dramatyczną walką Polaków żydowskiego pochodzenia zamkniętych za murami małej dzielnicy wyznaczonej im przez hitlerowców w okupowanej stolicy. Powstańcy wiedzieli, że ich szanse są niewielkie, ale zawalczyli o swoją godność. Chcieli zginąć z bronią w ręku.

Z tej okazji co roku w kwietniu w naszej szkole bierzemy udział w akcji Żonkile – uczestniczymy w lekcjach poświęconych kulturze żydowskiej oraz Zagładzie, wycinamy z papieru żółte kwiaty, bo z bohaterami tamtego wydarzenia łączy nas pamięć. Chcemy też wyrazić nasz sprzeciw wobec różnych przejawów wykluczenia – rasizmu, antysemityzmu, a także wobec wojny i wszelkiej agresji. Każdy człowiek ma prawo do godności i wolności.