Właściwa postawa ciała

Administrator 6 maja 2018, 17:58

Podczas Festiwalu Zdrowia p. Ewa Jabłońska przeprowadziła zajęcia dla klas drugich i trzecich gimnazjum dotyczące właściwej postawy ciała. Omówiona została budowa i funkcję kręgosłupa oraz jego ścisły związek z najróżniejszymi chorobami somatycznymi, wynikającymi ze zmian w jego obrębie. Uczniowie dowiedzieli się na przykład jak przesunięcia kręgów w obrębie odcinka szyjnego wpływają na zapamiętywanie i koncentrację uwagi, co przyjęli z niemałym zaskoczeniem.
Najważniejszym elementem zajęć był pokaz wad postawy oraz omówienie takich sposobów postępowania na co dzień, aby ich uniknąć. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak należy prawidłowo siedzieć podczas nauki w szkole i przy odrabianiu lekcji w domu, które warunki zapewniają prawidłowe ułożenie ciała podczas snu, jak ważny jest dla kręgosłupa ruch. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z ćwiczeniami fizycznymi ważnymi dla zachowania zdrowego kręgosłupa, a niektóre z nich wykonywali.