Gazetka SMYK

JUŻ  JEST  NR  4  GAZETKI  „SMYK” NA  MARZEC – KWIECIEŃ

W tym numerze proponujemy:

– Kącik „Czy wiesz, że …?”,

– artykuł pt. „Międzynarodowy Dzień Ziemi”,

– ciekawostki o zwyczajach wielkanocnych,

– zagadki wiosenne,

– krzyżówki ,

– łamigłówki ,

– kolorowanki.

Szczególnie  polecamy  Kącik „Czy wiesz, że … ”, w którym zamieszczamy ciekawe  informacje dotyczące początków naszego miasta  -Piły.

Wszystkich  uczniów klas 1 – 3 SP  zachęcamy  do   lektury   i  współpracy  w  redagowaniu    kolejnych   numerów   gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI GAZETKI „SMYK”
Marzena Krajewska

Z DZIEJÓW MIASTA PIŁY

Liczne wykopaliska na terenie obecnego miasta świadczą o pobycie ludzi tutaj już od czasów najdawniejszych. Znaleziono tu między innymi siekierki oraz inne naczynia z okresu kultury łużyckiej. Czas powstania samej osady, z której rozwinęło się miasto jest jednak znacznie późniejszy. Pierwsza wzmianka pisana o Pile pochodzi z 1449 roku. Osada istniejąca wówczas należała do starostwa ujskiego i miała polskie prawo miejskie, które otrzymała w pierwszej połowie XV wieku. Dopiero Zygmunt Stary nadał w dniu 4 marca 1513 roku Pile prawo miejskie magdeburskie. Od połowy XVI wieku znany jest herb miasta przedstawiający jelenia bez korony skaczącego w lewą stronę. Jeleń w herbie jest koloru czerwonego na zielonej łące. Samorząd ówczesnego miasta składał się z burmistrza, rady miejskiej i wójta.

Boras Z., Dworecki Z.: „Piła, zarys dziejów” Urząd Miasta Piła 1993

smyk