JUŻ JEST NR 4 GAZETKI „SMYK” NA MARZEC – KWIECIEŃ
W tym numerze proponujemy:
– Kącik „Czy wiesz, że …?”- dawne zwyczaje wielkanocne,
– artykuł pt. „Międzynarodowy Dzień Ziemi”,
– ciekawostki o bocianach,
– zagadki wiosenne,
– krzyżówki ,
– łamigłówki ,
– kolorowanki.
Szczególnie polecamy Kącik „Czy wiesz, że … ?”, w którym zamieszczamy ciekawe informacje dotyczące dawnych zwyczajów wielkanocnych.
Wszystkich uczniów klas 1 – 3 SP zachęcamy do lektury i współpracy w redagowaniu kolejnych numerów gazetki !
OPIEKUN REDAKCJI GAZETKI „SMYK”
Marzena Krajewska
DAWNE ZWYCZAJE WIELKANOCNE
Na Mazowszu, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych chłopcy obwozili po wsi na małym wózku kogutka zrobionego z dyni lub ciasta, oblepionego kogucimi piórami. Chłopcy wstępowali z tym kogutkiem do chat i śpiewali ludowe piosenki, życząc gospodarzom pomyślności w gospodarstwie, dobrych plonów na nadchodzące lato. Za życzenia i śpiewane piosenki otrzymywali od gospodyń wielkanocne ciasto, pisanki, a czasem trochę pieniędzy. Podobnie jak chłopcy w drugi dzień Wielkanocy po wsi chodziły również dziewczęta. One jednak niosły gaik, czyli zieloną gałąź sosnową lub świerkową ustrojoną we wstążki, jabłka oraz kolorowe wydmuszki z jajek. Dziewczęta wstępowały do wiejskich chat i śpiewały piosenki, za które dostawały różne , drobne podarunki. Oto jedna z piosenek, które śpiewały:
„Na tym dworskim moście” Na tym dworskim moście dziwują się goście. Co się dziwujecie, jak nic nie dajecie? Nasz gaik zielony, pięknie ustrojony,
Wolno sobie chodzi, bo mu się tak godzi.
B. OGRODOWSKA: ZWYCZAJE I OBRZĘDY W POLSCE; WYD. VERBINUM ; Warszawa 2000