synergia

smog

Gazetka SMYK

JUŻ JEST NR 1 GAZETKI „SMYK” NA WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK

W tym numerze proponujemy:

– KĄCIK RUCHU DROGOWEGO – bezpieczne dziecko,
– Poznajemy kraje Europy – Francja,
– ciekawostki – „Czy wiesz, że…”,
– zagadki,
– krzyżówki ,
– łamigłówki ,
– kolorowanki.

Szczególnie polecamy KĄCIK „Poznajemy kraje Europy”, w którym zamieszczamy informacje i ciekawostki o Francji.

Wszystkich uczniów klas 1 – 3 SP zachęcamy do lektury i współpracy w redagowaniu kolejnych numerów gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI GAZETKI „SMYK”
Marzena Krajewska

POZNAJEMY KRAJE EUROPY – FRANCJA

Francja leży na zachodzie Europy. Sąsiaduje z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Kraj ten zajmuje powierzchnię 549000 kilometrów kwadratowych. Ma około 64000000 ludności. Stolicą państwa jest Paryż, w którym znajduje się słynna wieża Eiffla. Równiny Francji przecinają liczne rzeki, z których największe to Loara i Sekwana. Wzdłuż ich brzegów jest wiele wspaniałych zamków. Większość terenów Francji zajmują uprawne niziny. Im bardziej na południe, tym teren staje się bardziej górzysty, a jego zbocza porastają wspaniałe winnice. Na terenie Francji znajdują się góry – Alpy i Pireneje, których szczyty pokrywają wieczne śniegi – to raj dla narciarzy, lecz nie tylko. Znakomicie czują się tam też świstaki, kozice i orły.

POWSZECHNA ENCYKLOPEDIA DLA MŁODZIEŻY ; WYDAWNICTWO DELTA s. 89

smyk