Międzynarodowy miting na cmentarzu jenieckim w Leszkowie

Administrator 15 listopada 2023, 11:35

10 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzynarodowym mitingu na cmentarzu jenieckim w Leszkowie przypominający trudne wojenne dziedzictwo i naukę na przyszłość. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji w naszej szkole projektu „Miasto Piła z nową energią” i uczestniczyli w nim członkowie naszego Szkolnego Klubu Europejskiego pod opieką p. Małgorzaty Stefanowskiej.

Podczas uroczystych obchodów zaproszeni goście przypomnieli trudną historię założonego w 1914 r obozu dla jeńców wojennych z armii rosyjskiej. Wszyscy zgodnie podkreślali jak ważna w dzisiejszych czasach jest demokracja, wezwali również narody Europy do wzajemnego szacunku, współpracy i jedności. Ważnym punktem było odczytanie i podpisanie apelu pamięci do narodów Europy. Młodzież oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary. Po zakończonej uroczystości uczniowie zwiedzili cmentarz oraz wystawę poświęconą życiu obozowemu. Żywa lekcja historii umożliwiła młodzieży w ciekawy sposób bliższe poznanie historii naszego regionu.