Język migowy wśród nas

Administrator 2 maja 2018, 11:50

„Żeby się porozumieć, trzeba nastawić się na tę samą częstotliwość fal, w przeciwnym razie słowa wypowiadane są jakby w innym języku i nie trafiają do serca”.

Silvina Bullrich

30 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Katarzyną Jabłońską – tłumaczem i wykładowcą języka migowego. Pani Katarzyna rozmawiała z dziećmi o życiu osób, które nie słyszą. O ich patrzeniu na świat, o problemach życia codziennego, o mitach i faktach na temat osób głuchych. Zaprezentowała również uczniom alfabet palcowy i nauczyła ich kilku słów w języku migowym: dzień dobry, proszę, przepraszam, dziękuję i do widzenia. Spotkanie to było bardzo ciekawe i uświadomiło nam, jak ważnym zmysłem jest słuch i jak trudno bez niego żyć i funkcjonować w naszym świecie. Dostaliśmy również cenne wskazówki, jak możemy pomagać w codziennym życiu osobom niesłyszącym oraz w jaki sposób możemy się z nimi komunikować.