Zajęcia z pedagogiem w klasach czwartych

Administrator 18 lutego 2022, 17:31

W lutym p. pedagog Małgorzata Gracz przeprowadziła zajęcia w klasach czwartych na temat budowania relacji rówieśniczych w zespole klasowym. Warsztaty miały na celu wzmocnienie i pogłębienie relacji między uczniami oraz wzajemne poznanie się. Podczas zajęć uczniowie poznali trudności i bariery komunikowania się z innymi. Dowiedzieli się jak ważna jest komunikacja werbalna (słowa, dźwięki)
i niewerbalna (mimika, gesty). Połączenie ich razem daje nam większe zrozumienie tego, co ma na myśli dana osoba i zmniejsza nasze domysły, które mogą zmieniać sens usłyszanych przez nas informacji. Uczniowie podczas lekcji wykonali zadanie, podczas którego przekonali się, jak ważna jest prawidłowa komunikacja. Siedząc do mówiącego tyłem mieli odwzorować figurę geometryczną, jednak kanał komunikacji został ograniczony jedynie do mowy. Uczniowie nie mogli również zadawać pytań, ani dopytywać, czy dobrze rozumieją opowiadającego – brakowało kontaktu z rozmówcą. Zadanie okazało się dość trudne, większość uczniów stworzyło własne interpretacje obrazu, które odbiegały od rzeczywistości, pojawiła się również frustracja i złość z niemożności wykonania prawidłowo zadania. Podobnie jest w naszym życiu, gdy nasze domysły i wyobrażenia wpływają na słyszane komunikaty, wówczas dochodzi do błędów w komunikacji i tak często tworzą się plotki i konflikty. Na zakończenie zajęć chętni uczniowie odegrali scenki przedstawiające prawidłowe i zaburzone relacje oraz narysowali emotki odzwierciedlające emocje po zakończonych zajęciach.