Wycieczka do Osieka – czyli podróż w czasie

Administrator 8 października 2018, 21:32

4 października 2018 r. klasa 2a z wychowawczynią p. Hanną Włoch i pod opieką p. Małgorzaty Ratajczak i Marzeny Ślebiody przeniosła się do XIX w. To dzięki imprezie plenerowej zorganizowanej w Osieku. Muzeum Kultury Ludowej przygotowało Festyn Etnograficzno – Archeologiczny pod tytułem „Jesień w polu i zagrodzie”. Uczniowie mogli poznać typowo jesienne zajęcia gospodarskie i domowe takie jak: omłoty cepami i czyszczenie ziarna, mielenie ziarna na żarnach, wykopki i sortowanie ziemniaków, smażenie powideł śliwkowych, produkcję syropu z buraków cukrowych, pokaz orki i narzędzi do uprawy roli, obróbkę lnu (międlenie i czesanie włókna), przędzenie lnu na kołowrotku, kiszenie kapusty, wyrób masła, pracę kowala.
Uczestnicy mogli na świeżym powietrzu posmakować wiejskiego masła, smalcu oraz pysznych powideł, a wszystko to zakupione w sklepie wiejskim z XIX w., a także świeżo uparowanych ziemniaków w mundurkach. Atrakcji jak widać nie było końca. Pogoda dopisała, a wycieczka była dla wszystkich bardzo udana i tym ciekawsza, że do Osieka uczniowie pojechali pociągiem. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do dzisiejszych czasów.