Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2022

Administrator 25 września 2022, 19:20

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2022

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.  12. edycja akcji (ŚDTM 2022) odbędzie się 7 października 2022.

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do X edycji akcji.

Jaki jest cel akcji?

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Co się będzie działo w naszej szkole?

Konkurs plastyczny na plakat promujący akcję (kl. IV-VIII)

Uczestnikami konkursu mogą być wszyscy uczniowie kl. IV-VIII.
Tematem plakatu jest sama akcja i wszystko, co jest związane z tabliczką mnożenia.
Technika – dowolna.
Format – minimum A3 (duży blok).
Termin – do 4 października 2022 r.
Uczniowi oddają prace do p. Karoliny Świgoń (sala 203) lub p. Agnieszki Czobit (sala 113)
Wystawa prac pokonkursowych: do 7 października 2022 r. zostanie udostępniona pokonkursowa wystawa prac oraz zostaną ogłoszone wyniki.

Egzamin z tabliczki mnożenia (kl. III-VIII)
7 października 2022 r. na holu I piętra pojawią się komisje konkursowe, u których każdy uczeń będzie mógł zdać egzamin z tabliczki mnożenia podczas przerw międzylekcyjnych. (Egzaminatorami będą uczniowie klasy VIII)

Konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia dla klas IV-VI
1. Celem konkursu jest:
Rozwijanie zainteresowań matematycznych
Inspirowanie uczniów do doskonalenia znajomości tabliczki mnożenia
Kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem
2. Treści i umiejętności obowiązujące na konkursie:
Mnożenie i dzielenie pamięciowe w zakresie 100
4. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Pile.
5. Podczas etapu klasowego, który odbędzie się 5-6 października 2022 roku, wyłonieni zostaną najlepsi finaliści, po 2 uczniów z każdej klasy. Uczestnicy rozwiążą testy przygotowane przez organizatora. Oceniana jest poprawność oraz czas, w którym test zostanie rozwiązany.
6. Etap szkolny konkursu odbędzie się 7 października 2022 roku.
7. Uczestnicy będą mieli za zadanie rozwiązanie działań tabliczki mnożenia.
8. Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia na poziomie każdej klasy uzyska ten zawodnik, który rozwiąże poprawnie działania w najszybszym czasie.
9. W razie uzyskania tej samej liczby punktów przez kilku uczniów liczyć się będzie czas rozwiązania zadań.
10. Zdobywca I miejsca oraz wszyscy finaliści etapów klasowych zostaną nagrodzeni.
11. Sytuacje, które nie zostały przewidziane w regulaminie, rozstrzyga komisja konkursowa.

Organizator konkursu : Karolina Świgoń, Agnieszka Czobit