Superbohaterowie z niepełnosprawnosciami

Administrator 20 września 2018, 12:22

14 września 2018 r. czteroosobowe delegacje uczniów z klas piątych i szóstych pod opieką pp. Małgorzaty Gracz i Agnieszki Zühlke wzięły udział w warsztatach projektowych „Superbohaterowie z niepełnosprawnościami”. Zajęcia te były kontynuacją warsztatów z poprzedniego roku szkolnego „Wszyscy jesteśmy tacy sami”, których celem było kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych.
Tegoroczne warsztaty zostały poprowadzone przez trzech moderatorów procesu Design Thinking i składały się z kilku modułów. Pierwszy z nich zaznajomił uczniów z tematyką niepełnosprawności, a kolejny, bardzo emocjonujący, pozwolił uczestnikom doświadczyć „na własnej skórze” ograniczeń z jakimi na co dzień zmagają się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Służyły do tego następujące przedmioty: przepaski na oczy, gogle imitujące różnego rodzaju zaburzenia widzenia, książki napisane językiem Braille’a, laska dla niewidomych i wózek inwalidzki. Po wykonanych zadaniach z użyciem tych narzędzi uczniowie opowiadali o swoich refleksjach, emocjach, a przede wszystkim o trudnościach, jakie napotkali. W trzeciej części warsztatów młodzież pracowała w grupach nad pomysłem stworzenia konkretnych przedmiotów dla superbohaterów „po kontuzjach”. Dzięki wiedzy i pomysłowości naszych uczniów powstały bardzo kreatywne prace. Na koniec prowadzący podsumowali wiedzę, dokonali ewaluacji przeprowadzonych zajęć.
Prowadzącym zajęcia serdecznie dziękujemy i liczymy na kolejne tak cudowne warsztaty!