Realizacja programu profilaktycznego „Debata”

Administrator 20 marca 2024, 09:29

15 marca 2024 r. z inicjatywy p. pedagog Małgorzaty Gracz w klasach 6a i 7a zrealizowany został rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych program profilaktyczny „Debata” dotyczący zapobieganiu uzależnienia od używek (głównie alkoholu). Zajęcia z uczniami przeprowadził terapeuta uzależnień oraz specjalista ds. przeciwdziałania przemocy domowej pan Zdzisław  Rewaj ze Stowarzyszenia Pozytywnie Mocni z Krakowa.

Program „Debata” skierowany jest głównie do młodzieży, która nie miała jeszcze kontaktu z alkoholem. Jego celem jest zapobieganie przedwczesnemu spożyciu alkoholu oraz jego negatywnym skutkom, a także promowanie postawy abstynencji. Spotkania w ramach programu mają na celu zrozumienie przekonań młodzieży i próbę ich zmiany. Program ma formę krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie. Cele programu to: wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych
(pro-alkoholowych norm środowiskowych), klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia, wzmocnienie tendencji do podejmowania abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych.

Podczas prowadzenia programu „Debata” wykorzystywane są metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego: burza mózgów, drama, praca w małych grupach, dialogowanie. Program jest prowadzony przez trenerów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do jego realizacji. Podczas trwania programu przeprowadzana była ankieta umożliwiająca postawienie wstępnej diagnozy na temat picia alkoholu przez młodzież.