Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Administrator 2 marca 2020, 08:50

1 marca 2020 r. po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się.
Po 50 latach zakłamania (…) Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby –
jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”(…).

Prezes IPN
dr Jarosław Szarek

Robert i Hubert, uczniowie z klasy 6b uczcili pamięć „Wyklętych”, wykonując okolicznościową gazetkę, która przybliżyła społeczności naszej szkoły ideę niniejszego święta.