Administrator 25 lutego 2020, 11:10

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Podobnie jak w roku ubiegłym, panie Marika Naskręt i Wioletta Grzesik zachęciły uczniów do przygotowania plakatów i tzw. lapbooków poświęconych językowi polskiemu. Młodzież nie zawiodła – przepiękne prace udekorowały tablicę w holu szkoły. Autorów najlepszych prac czeka w najbliższym czasie drobna niespodzianka.
Ponadto tego dnia wybrane klasy pod opieką swoich polonistek wybrały się
na emocjonujący spacer po szkole, aby rozwiązywać ukryte w różnych jej zakątkach zagadki językowe. Uczniowie musieli m.in. odmienić przez przypadki słowo „przyjaciel”, zgadnąć, o jaką część mowy chodzi czy wymienić związki frazeologiczne, w których pojawia się nazwa części ciała. Metoda stacji zadaniowych bardzo spodobała się uczniom, którzy ochoczo rozwiązywali kolejne łamigłówki.
Uwieńczeniem obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole była prezentacja dla zainteresowanych nauczycieli na temat błędów językowych, jakie nieświadomie popełniamy. Zajęcia poprowadziła pani Marika Naskręt. Jak się okazało, wiele codziennych zwrotów budzi nasze wątpliwości, a sporą ich część udało się omówić, np. chodzimy do świetlicy, a nie na świetlicę.
Wspaniale jest pielęgnować znajomość języka ojczystego, ponieważ jest on pełen niespodzianek, trudności, ale też uroku. Pamiętajmy o tym nie tylko 21 lutego.