DOOKOŁA KOŁA

Administrator 19 marca 2021, 17:21

3,1415… to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie.
Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji pieczone są tam okrągłe placki („pie” wymawia się podobnie do „pi”) i dyskutuje się o dziwnych właściwościach liczby pi. Pi – zwana też ludolfiną – jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa „perimetron”, oznaczającego obwód.
Czym jest liczba pi?
W każdym kole – czy to rowerowym czy też mającym postać tarczy zegara – obwód podzielny przez średnicę da liczbę równą 3,141392… Ta wyjątkowa liczba nazywa się „pi” i oznaczana jest symbolem π znanym już starożytnym Grekom.
W 2011 roku japoński matematyk Shigeru Kondo obliczył liczbę pi z dokładnością 10 bilionów miejsc po przecinku. Obliczenia zajęły mu 371 dni.
Nasi uczniowie wzięli udział w zabawach i konkursach, których motywem przewodnim była liczba pi:
1. Konkurs na najciekawszą pracę artystyczną, której motywem przewodnim jest liczba Pi: I miejsce – Bartosz Betyna (8b), II miejsce – Mikołaj Stefanowski (6b), III miejsce – Julia Gajewska (7b).
2. Konkurs fotograficzny: „Matma w kuchni” – znajdź koło w otaczających nas posiłkach: I miejsce – Paweł Wolan (4c), II miejsce – Malena Banaś (4b), III miejsce – Julia Słota (2a).
3. Uczniowie wykonali wybrane karty pracy z liczbą pi.