Żywe lekcje historii

Administrator 16 stycznia 2020, 20:59

W środę, 15 stycznia 2020 r., gościli w naszej szkole przedstawiciele Chorągwi Komturstwa Gniewskiego z pokazem edukacyjno-historycznym| z cyklu „Żywe lekcje historii”. Uczniowie uczestniczyli w lekcji „Polska Sarmacka”. Podróż w czasie zawiodła uczniów do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku – Rzeczpospolitej wielu kultur. Na terenie Polski przenikały się i współistniały kultury wschodu i zachodu i te odrębności pokazano ukazując różnice pomiędzy strojem sarmackim i cudzoziemskim. Przedstawiono wojownika pancernego hetmana Czarnieckiego, ale również żołnierzy autoramentu cudzoziemskiego: muszkietera i pikiniera Karola X Gustawa. Najważniejszym punktem było spotkanie z husarią, chlubą oręża polskiego, która swoje największe triumfy święciła w pierwszych trzech dekadach XVII w., a którą do chwały przywrócił król Jan III Sobieski.