Warsztaty o niepełnosprawności

Administrator 19 grudnia 2019, 12:01

3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnoprawnych. Z tej okazji p. Małgorzata Gracz i p. Agnieszka Zühlke przeprowadziły w klasach piątych warsztaty, których celem było kształtowanie pozytywnej postawy wobec osób niepełnosprawnych i upowszechnienie idei tolerancji, otwartości i szacunku do drugiego człowieka.
Podczas zajęć uczniowie wykonali kilka ćwiczeń, które pokazały im z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Nagle okazało się, że trudno napisać notatkę, kiedy słabo słyszymy, ciężko pozbierać monety, kiedy nasze ruchy ograniczają rękawice i wreszcie niemożliwy do ułożenia staje się wzór, kiedy mamy założoną opaskę na oczy. Uczestnicy po zakończeniu zadań stwierdzili, że tak naprawdę te ćwiczenia są bardzo łatwe, ale tylko wtedy…, gdy słyszymy, widzimy i mamy sprawne narządy ruchu.
W dalszej części zajęć zostało zdefiniowane pojęcie niepełnoprawności. Została przeprowadzona pogadanka na temat, jak się należy zachowywać w stosunku do osób niepełnoprawnych. Pod koniec zajęć powstał „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Warsztaty okazały się dla uczniów prawdziwą lekcją pokory i wrażliwości.