Wizyta w sądzie

Administrator 27 kwietnia 2019, 09:02

1 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy 8b pod opieką p. Dominiki Lipskiej – Gendera uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Pile. Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, poznanie przebiegu procesu sądowego oraz roli prawa w życiu obywatela.
O godzinie 11 przed budynkiem sądu uczniów powitała Dyrektor Sądu Rejonowego p. Elżbieta Klejc. Jak się okazało wejście do Sądu nie było takie proste. Każdy wchodzący do siedziby Sądu przechodzi przez bramkę, gdzie ochrona sprawdza, czy na teren obiektu nie wnosi się niebezpiecznych przedmiotów. Taka procedura jest konieczna, gdyż nierzadko dochodziło do niebezpiecznych sytuacji wtargnięcia do Sądu osób niebezpiecznych i agresywnych.
Pierwszym punktem wycieczki była możliwość odwiedzenia dwóch cel, w których zatrzymane osoby oczekują na rozprawy.
Następnie młodzież udała się na spotkanie z Kuratorem Sądowym ds. Rodzinnych p. Maciejem Pietraszakiem. Pan Maciej opowiadał o swojej trudnej i niekiedy bardzo niebezpiecznej i emocjonującej pracy. Do zadań Kuratora należy: powiadamianie Sądu Rodzinnego o podejrzeniach krzywdzenia lub zaniedbywania małoletnich . Uczniowie mieli dużo pytań związanych z pracą Kuratora. Funkcja Kuratora ma określone przez prawo zadania związane z wykonywaniem orzeczeń Sądu m.in.: o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, sprawowanie nadzoru w sprawach opiekuńczych i dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej, sprawowanie nadzoru nad nieletnimi , warunkowymi zwolnieniami z zakładu poprawczego itp.
Po ciekawym i emocjonującym spotkaniu z Kuratorem Sądowym uczniowie wzięli udział w symulowanej rozprawie karnej, która dotyczyła uporczywego nękania. Młodzież miała możliwość wcielenia się w postaci procesu niczym w programie „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Każdy zainteresowany założył togę i łańcuch sędziego. Rozprawa ta sprawiła uczniom wiele frajdy.