Centrum Chemii w małej skali w naszej szkole

Administrator 19 grudnia 2017, 13:35

12 grudnia 2017 r. na zaproszenie p. Anny Popławskiej odbyły się w naszej szkole warsztaty doświadczalne i pokazy prowadzone przez naukowców z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. W zajęciach wzięli udział uczniowie nauczania wczesnoszkolnego, szkoły podstawowej, gimnazjum, uczniowie należący do Klubu Młodego Odkrywcy oraz zaproszeni uczniowie ze szkoły STO w Pile. W ramach warsztatów uczestnicy mieli możliwość samodzielnego przeprowadzania eksperymentów, a także uczestniczyli wspólnie w pokazie chemicznym przygotowanym przez prowadzących.
W trakcie warsztatów młodsi uczniowie otrzymywali wodór – gaz używany jako ekologiczne paliwo przyszłości oraz tlen – gaz odpowiedzialny za reakcje spalania i procesy życiowe organizmów. Starsi uczniowie sprawdzali właściwości absorpcyjne poliakrylanu sodu, substancji używanej w kosmetyce oraz przemyśle. Badali również właściwości palne etanolu, a także dzięki działaniu atomów boru udało im się zaobserwować zielony płomień ognia.
Na pokazie nie zabrakło dymu i płomieni. Uczniowie sprawdzali, jak działają zmiany ciśnienia i ruchy powietrza, dzięki obserwacji dymnych kręgów powstałych z otworu bazooki. Dzięki reakcji utleniania glukozy, wysadziliśmy żelka z dymem w powietrze. Punktem kulminacyjnym pokazu były płonące dłonie uczniów, dzięki którym obserwowali palność organicznych gazów propan i butan.
Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie, z niecierpliwością oczekujemy kolejnych warsztatów.