„Mała książka – wielki człowiek”

Administrator 10 marca 2021, 15:20

Do udziału w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek” zaprosił uczniów klas pierwszych naszej szkoły Instytut Książki. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Ma on przypominać rodzicom i opiekunom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych lat życia dziecka.
Wszyscy uczniowie klasy 1a, 1b i 1c otrzymali bezpłatnie Wyprawkę Czytelniczą, w skład której wchodzą:
– „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej,
– Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania,
-„Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.
Wręczenie wyprawek przez panią bibliotekarkę Emilię Kryzę odbyło się na lekcjach bibliotecznych, podczas których dzieci czytały już tytuły opowiadań i wierszy zawartych w „Pierwszym abecadle”, poznały propozycje zabaw z poradnika oraz układały wyrazy z pomocą kreatywnego alfabetu. Zabawa była przednia!
Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom w kolejnych latach.
Zachęcamy rodziców do wspólnego czytania z dziećmi, chociaż 15 minut dziennie.