19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Administrator 23 listopada 2021, 10:27

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w ogólnoświatową i ogólnopolską Kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Inicjatywa organizowania corocznej kampanii społecznej wywodzi się z genewskiej organizacji Women’sWorld Summit Foundation. W Polsce propagowana od lat przez Fundację po DRUGIE, co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy i agresji. Kampania trwała od 1-19 listopada i przez te dni pracownicy szkoły starali się zwrócić uwagę wszystkich uczniów i dorosłych na problematykę zapobiegania przemocy poprzez liczne działania. Wszystkie klasy w szkole miały zadanie stworzyć plakat o tematyce związanej z przemocą w stosunku do dzieci i młodzieży. Uczniowie wzięli również udział w konkursie indywidualnym na powyższy temat. Prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły. Jednocześnie w klasach i świetlicy szkolnej odbyły się pogadanki na temat kampanii i różnych form przemocy. Uczniowie w klasach nadmuchali pomarańczowe balony, które wykorzystali później do zabaw integracyjnych. Wiązali pomarańczowe wstążki, zastanawiając się dlaczego pomarańczowy jest kolorem kampanii? Na jeden dzień staliśmy się pomarańczową szkołą ogłaszając DZIEŃ POMARAŃCZOWY, w którym uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani w tym kolorze, a przed szkołą wykonano pamiątkowe zdjęcie.
W trakcie trwania kampanii odbyło się również się spotkania z kuratorami zawodowymi i warsztaty profilaktyczne z psychologiem na temat higieny cyfrowej, gdzie omawiano problem zagrożenia cyberprzemocą. Organizator Kampanii p. pedagog Małgorzata Gracz dziękuje wszystkim uczniom, nauczycielom, opiekunom Samorządu Uczniowskiego, zaproszonym gościom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizowaniu zadań „Kampanii 19 dni…” W grudniu zostaną ogłoszone wyniki konkursu indywidualnego oraz między klasami na najładniejszy plakat. Zachęcamy również do obserwowania strony projektu-https://www.facebook.com/19dni, na której zamieszczona jest relacja z naszych działań.