Gazetka SMYK

JUŻ JEST NR 5 GAZETKI „SMYK” NA MAJ – CZERWIEC

W tym numerze proponujemy:

– Kącik „Poznajemy kraje Europy” – Włochy,
– Kącik „CZY WIESZ, ŻE …?”,
– artykuł o sasance wiosennej z cyklu „Rośliny chronione”,
– zadania logiczne,
– zagadki wiosenne,
– krzyżówki ,
– łamigłówki ,
– kolorowanki.

Szczególnie polecamy Kącik „Poznajemy kraje Europy”, w którym zamieszczamy informacje i ciekawostki o Włoszech.

Wszystkich uczniów klas 1 – 3 SP zachęcamy do lektury i współpracy w redagowaniu kolejnych numerów gazetki !

OPIEKUN  REDAKCJI GAZETKI „SMYK”
Marzena Krajewska

POZNAJEMY KRAJE EUROPY – WŁOCHY

Włochy leżą na południu Europy, głównie na Półwyspie Apenińskim. Kraj ten zajmuje powierzchnię 302 073 kilometrów kwadratowych. Stolicą Włoch jest Rzym, w którym znajduje się słynne Koloseum – największy starożytny amfiteatr. We Włoszech mieszka 58,94 miliona obywateli. Państwo to jest demokratyczną republiką parlamentarną. Na czele rządu stoi premier. Flaga Włoch składa się z trzech pionowych pasów (od lewej) koloru zielonego, białego i czerwonego. Włosi są wierni rodzinnym tradycjom. Chętnie w gronie rodziny spędzają czas wolny, a także wspólnie jadają posiłki. Bardzo lubią makaron, który jest podawany zarówno na obiad, jak i na kolację. Ulubioną potrawą Włochów są także pizza. Włochy należą do Unii Europejskiej już od 1958 roku. A od 1999 roku środkiem płatniczym w tym kraju jest euro.

POWSZECHNA ENCYKLOPEDIA DLA MŁODZIEŻY ; WYDAWNICTWO DELTA s. 90

smyk