Subskrybuj nasz kanał YouTube

YouTube
synergia
librus

Logowanie do e-Dziennika
smog
Poziom zanieczyszczenia powietrza
w okolicy szkoły

Sprawdź !
rodo
Informacja dotycząca przetwarzania
danych osobowych

Pobierz !

Poznajemy rezerwat Kuźnik

Administrator 4 czerwca 2017, 10:16

Tagi:

W ramach współpracy z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra klasy: IIa, IIb i IIc odwiedziły krajobrazowy rezerwat przyrody „Kuźnik”. Wycieczki odbyły się w dniach 22, 25 i 26 maja 2017 r. Uczniowie mieli możliwość poznania północnych okolic Piły. Podczas wędrówki po pagórkowatym terenie zobaczyły różne zbiorniki wodne: bagno, sztuczny Zalew Koszycki, jeziora polodowcowe: Jezioro Rudnickie, Kuźnik Mały i Kuźnik Duży oraz liczne strumyki wypływające spod wzniesienia. Stąd nazwa nadleśnictwa: Zdrojowa Góra. Ciekawostką był kolor wody : rudy. Dawniej tam gdzie teraz jest zalew była kuźnica rudy darniowej zawierającej żelazo. Podczas spaceru dzieci widziały wiele rzadkich roślin chronionych: wełnianka pochwowata, borówka bagienna, bagno zwyczajne, konwalia majowa, torfowce i widłaki. Uczyły się rozpoznawać gatunki drzew na podstawie liścia. Nie miały problemu z rozpoznaniem liścia dębu i klonu. Podczas lekcji w terenie mieliśmy też szczęście zobaczyć żabę trawną, ślimaki pomrowniki, zimorodka, gołębia grzywacza, żurawia, czaple odpoczywające na drugim brzegu jeziora oraz tropy borsuka i wilka, a także ślady bobra. Dużą atrakcją było pokonywanie naturalnych przeszkód, wspinanie się na Cygańską Górę oraz wyścig przełajowy, za który zwycięzcy otrzymali nagrody. Kolejna niespodzianka to czysta woda źródlana po zachodniej stronie rezerwatu. I tu znów kilka słów o historii pilskiego rezerwatu. 80 lat temu był tu Bar pod kasztanami. Do dziś zachowały się dwa kasztanowce: piękne pomniki przyrody. Ciekawe były domki dla nietoperzy, drzewa ścięte przez bobry europejskie i specjalne nasadzenia owocowe dla zwierząt (porzeczka, grusza). Taki malowniczy krajobraz przy akompaniamencie kumkania i kukania zostanie nam długo w pamięci. Dziękujemy pani Ani Kałka za wprowadzenie dzieci w niezwykły świat zwierząt i roślin leśnych, za jej piękne opowieści i jak zwykle ciekawe zajęcia.

Dominika Dryka
Angelika Schmidt
Joanna Stawicka-Pipowska