Subskrybuj nasz kanał YouTube

YouTube
synergia
librus

Logowanie do e-Dziennika
smog
Poziom zanieczyszczenia powietrza
w okolicy szkoły

Sprawdź !
rodo
Informacja dotycząca przetwarzania
danych osobowych

Pobierz !

Akcja Żonkile

Administrator 27 kwietnia 2021, 22:03

W dniach od 19 do 23 kwietnia nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej Akcji Żonkile upamiętniającej wybuch powstania w warszawskim getcie, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Uczniowie oglądali na lekcjach filmy edukacyjne przygotowane przez Muzeum i rozmawiali na tematy w nich przedstawione. Poznawali bogatą kulturę bardzo licznej przed wojną żydowskiej społeczności zamieszkałej w Polsce, a potem jej niszczenie dokonywane przez nazistów w latach II wojny światowej, nazwane Zagładą. Dowiedzieli się też, jak współcześnie wygląda Muranów, czyli dzielnica Warszawy zbudowana na gruzach getta i jakie kryje ona ślady swej dramatycznej historii.
Pod tekstem zamieszczamy nadesłane przez naszych uczniów zdjęcia żonkili (wiosennych kwiatów symbolizujących powstanie z 1943 r.), które samodzielnie wykonali oni z papieru, narysowali lub sfotografowali w swoich ogrodach. A oto linki do padletów, czyli tablic wystawowych, gdzie dokładnie można obejrzeć każde zdjęcie:
https://padlet.com/kamillalewandowska/jrxrsljedvxzptqn
https://padlet.com/kamillalewandowska/m4uriimrzqz8qmhv
https://padlet.com/kamillalewandowska/zeaqyrz9i97tkebm
Akcja Żonkile niesie ważne przesłanie: pamiętajmy, jak trudna jest historia naszego kraju i historia w ogóle. Uczmy się na błędach. Wykluczanie, dyskryminacja jakiejś grupy ludzi szybko prowadzą do przemocy, a od niej już prosta droga do takich zjawisk jak antysemityzm czy rasizm. Każdy człowiek ma prawo do godności i wolności.
„Musimy uczyć w szkołach, w przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem, że nienawiść jest złem” – mówił Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie.


Scroll Up