Zabawy z językiem polskim

Administrator 21 marca 2018, 18:21

O tym, że polski jest bardzo trudnym językiem, nie trzeba nikogo przekonywać. Na dzień 16 marca 2018 r. dziewczyny z kl. 7c pod kierunkiem p. Mariki Naskręt przygotowały moc atrakcji związanych z językiem ojczystym. Każda okazja jest dobra do utrwalenia wiedzy o polszczyźnie, tym bardziej, że tegoroczny Dzień Języka Ojczystego przypadł na czas wolny od szkoły. Efekt? Dużo śmiechu i pouczającej zabawy.
Dziewczyny przygotowały wcześniej kartki z wyrazami, w których często popełniane są błędy. Te pouczające plansze zawisły na drzwiach sal lekcyjnych. Już z daleka rzucały się w oczy napisy: „w ogóle”, „wziąć”, „z rzędu”. Z kolei w piątek uczennice przeprowadziły w wybranych klasach minidyktanda i ankiety na temat języka polskiego. Największą atrakcją była jednak gra planszowa wymyślona przez Martynę Płotkę i Weronikę Rzanny, łącząca polonistyczny quiz z zabawą ruchową. Każda poprawna odpowiedź przybliżała gracza do mety. Śmiechu było co niemiara! A ci, którzy nie bali się, że poplączą sobie język, mogli też zmierzyć się z łamańcami językowymi („Jam jest poczmistrz z Tczewa!).
Taką szkolną imprezę trzeba będzie bez wątpienia powtórzyć!
Wnioski z ankiety, w skrócie:
– Większość ankietowanych lubi język polski.
– Młodzież przyznała się, że z używaniem przez nią poprawnego języka bywa różnie.
– Ulubione słowo młodzieży to… „XD”.
– Słowo, które bawi najwięcej osób, to „raciczki”.
– Najdziwniejszym słowem dla ankietowanych jest „wyrewolwerowany” (trudno je wymówić).
– Ulubiony pisarz uczniów naszej szkoły to… Jan Brzechwa, a jakże mogłoby być inaczej?
– Ulubiona lektura większości ankietowanych to „Chłopcy z placu Broni”.