Współpraca z Imola

Administrator 12 grudnia 2018, 18:49

7 grudnia 2018 r. w Urzędzie Miasta w Pile gościła pani Stefania Chiappe, przewodnicząca Rady Miejskiej w Imola, we Włoszech. Miasto to chce podjąć z nami współpracę, polegającą na wymianie doświadczeń naszych uczniów z uczniami z Włoch, a któregoś dnia być może na odwiedzinach dzieci z naszej szkoły we Włoszech. Otrzymaliśmy kartki i drobne upominki od tamtejszych dzieci i my również planujemy do nich napisać. Oby to była owocna współpraca!

Cooperate with Imola

On 7th December we were fortunate to meet Mrs Stefania Chiappe – the President of the city Council in Imola, Italy. She brought many gifts for our students. We received beautiful Christmas cards from young learners of Imola’s primary school.
Our students decided to reply to those warm wishes by preparing traditional cards. They also wrote a few words about themselves.
We are very pleased that our school will have a Chance to cooperate with our friends form Italy.