Wizyta uczniów w Urzędzie Miasta

Administrator 18 marca 2019, 15:09

13 marca 2019 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką p. Dominiki Lipskiej – Gendery odwiedzili Urząd Miasta w Pile. Celem wycieczki było zaznajomienie młodzieży z następującym tematem: „Jak załatwić sprawę w urzędzie?” Dzięki uprzejmości p. Aleksandry Kramkowskiej z Biura Prezydenta uczniowie zostali oprowadzeni po wydziałach urzędu. Odwiedzili m.in.: Miejską Pracownię Urbanistyczną, gdzie analizowane są stany zagospodarowania przestrzennego Piły, Wydział Architektury, gdzie wydawane są wypisy ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Piły oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Społecznych, gdzie wykonywane są zadania własne np. realizowanie przez gminę zadań wynikających z ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Jeśli skończymy 18 urodziny i chcemy wyrobić nasz pierwszy dowód możemy to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Wniosek można złożyć także przez internet. Nowością od 4 marca br. jest E-dowód osobisty z warstwą elektroniczną.
Następnie wszyscy udali się na spotkanie z p. Agnieszką Kabat, zastępcą kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Pani Kabat opowiedziała o zadaniach zleconych dotyczących w szczególności w szczególności: rejestrację urodzeń, małżeństw oraz zgonów i innych zdarzeń mających wpływ na stan cywilny osób.
Ostatnim i najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki było zwiedzanie schronu znajdującego się pod budynkiem Urzędu Miasta. Pomieszczenie i wyposażenie wskazują, że jest to punkt dowodzenia władz Piły w razie zagrożenia. Zaraz za drzwiami jest długi korytarz, który prowadzi do tymczasowych pomieszczeń. Znajduje się tam również centrala telefoniczna, filtry wymiany powietrza, pokój dowodzenia oraz pokój wypoczynkowy. Na ścianach wiszą mapy. Tu uruchamiane są też syreny alarmowe. Schron ten jest w stanie wytrzymać wybuch bomby atomowej. To kilkadziesiąt ton betonu i ściany o grubości około 40 cm. W Pile poza schronem władz miasta jest jeszcze około 30 obiektów ochronnych dla ludności.
Zwiedzanie Urzędu Miasta w naszej rodzinnej miejscowości Pile bardzo się uczniom podobało, ponieważ dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy.