Światowy Dzień Herbaty

Administrator 20 maja 2022, 11:41

W maju obchodzony jest na całym świecie Dzień Herbaty. Herbata (obok naparów z suszu owocowego i ziół) za swoje korzystne dla człowieka właściwości jest ceniona od tysięcy lat. Jest napojem spożywanym przez ponad połowę ludności na świecie. Jej orzeźwiający, niepowtarzalny smak i aromat poznano już około 5 tys. lat temu. Chińska legenda głosi że, w 2737 r. p.n.e. mityczny cesarz Shennong wynalazł sztukę parzenia herbaty i wkrótce napój stał się sławny i uwielbiany w Chinach i Japonii. Dopiero w 1610 r. herbata dotarła drogą morską do Europy, a konkretnie do Amsterdamu. W Polsce wiedza o herbacie narodziła się XVIII wieku za sprawą notatek ks. Krzysztofa Kluki. W ostatnich dziesięcioleciach zaobserwowano znaczny wzrost badań naukowych oceniających wpływ tego napoju na organizm człowieka. Właściwości sensoryczne i imponujący skład jakościowy herbaty sprawił, że zainteresowanie tym napojem ostatnio znacznie wzrosło i nadal rośnie dzięki modzie na nowe odmiany herbat. Tak oto wprowadzane są w czyn słowa wielkiego mistrza herbacianej ceremonii Tien Ji-henga: „Pijmy napar, by zapomnieć o zgiełku tego świata”. Herbata to wierny towarzysz naszego menu, to niegdyś napój arystokratów, a obecnie codzienny trunek każdego z nas. Doskonale sprawdza się jako dodatek do posiłków, deserów, często stanowi alternatywę dla kawy. W niektórych krajach picie herbaty było i nadal jest kultywowaną ceremonią – w Japonii ma charakter podniosły i uroczysty, w odróżnieniu od powszechnego zwyczaju „tea time” panującego w Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

W czwartek, 19 maja, Samorząd Uczniowski również postanowił świętować ten dzień, częstując wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli rozmaitymi gatunkami herbat. Napój okazał się bardzo popularny – kolejki podczas przerw nie miały końca.