Subskrybuj nasz kanał YouTube

YouTube
synergia
librus

Logowanie do e-Dziennika
smog
Poziom zanieczyszczenia powietrza
w okolicy szkoły

Sprawdź !
rodo
Informacja dotycząca przetwarzania
danych osobowych

Pobierz !

O czerniaku na biologii

Administrator 4 grudnia 2019, 20:58

Uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły w ramach lekcji biologii przystąpili do kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Dzięki lekcjom prowadzonym przez p. Julitę Cieplińską – Weinstock uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka, nauczyli się regularnego samobadania skóry a przede wszystkim, poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zasady ochrony przed tym groźnym nowotworem.
Co to jest czerniak?
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.
Występowanie czerniaka w Polsce
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3000 zachorowań na czerniaki. Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z powodu choroby.
Złote zasady ochrony przed czerniakiem:
1) nie opalaj się w solarium,
2) unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11.00-16.00,
3) chroń skórę: stosuj filtry UV,
4) noś czapkę i okulary przeciwsłoneczne,
5) regularnie oglądaj swoją skórę i znamiona.

Scroll Up