Konkurs zawodoznawczy  „Pociąg do zawodu”

Administrator 8 czerwca 2022, 08:54

W dniu 3 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyła się IV edycja Konkursu Miejskiego Zawodoznawczego „Pociąg do zawodu” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Piły. Do zmagań konkursowych zgłosiło się 5 szkół: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich , Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi oraz gospodarze Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Pile.

Konkurs miał na celu promowanie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego, zgłębienie  tajników rynku pracy młodocianych pracowników. Świadomego planowania i zarządzania własną karierą zawodową. Młodzież sprawdziła swoją wiedzę w szerokim zakresie wiedzy zawodoznawczej, konkurs rozwijał  umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji zawodowej. Dwuosobowe zespoły reprezentantów szkół tworzyły jednomyślny team zmagając się z różnymi zadaniami z zakresu wiedzy doradztwa zawodowego. Konkurs przybrał formę stacji pociągu, na którym to peronie leżały zadania. Całym wydarzeniem i ruchem pociągu kierował konduktor, a w tej roli doskonale odnalazł się uczeń naszej szkoły – Michał Płotka. Przygotowanie uczestników konkursu, wiedza merytoryczna z zakresu zawodoznastwa była na najwyższym poziomie.  Nikt z uczestników nie miał problemu z nazwami ginących zawodów, a także zmierzeniem się z wyzwaniami przyszłego rynku pracy w tym najnowszymi technologiami.

W jury konkursu zasiadło grono pedagogiczne: Pani Agnieszka Łajdych (doradca zawodowy), Pani Julia Szymańska (doradca zawodowy ze Szkoły Podstawowej nr 4), Pani Małgorzata Gracz ( pedagog szkolny) oraz Pani Ewelina Iwan – Parecka ( doradca zawodowy). Po zaciętej rywalizacji zwycięzcami konkursu zostali gospodarze, uczniowie z klasy VII B – Anna Mazurek i Michał Szmydt, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika, zaś III miejsce Szkoła Podstawowa nr 2.

Uczniowie po zmaganiach konkursowych mogli posilić się w kawiarence, która została stworzona na poczet konkursu; przepyszne wypieki uczniów i ich rodziców z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników konkursu.

Nieoceniona była praca Wolontariuszy w składzie : Amelia Grochowska, Hanna Wilant, Joanna Kuzka, Agata Gembka, Amanda Horst i Hubert Baranowski, którzy przyczynili się do sprawnej i pięknej oprawy tego wydarzenia.