Subskrybuj nasz kanał YouTube

YouTube
synergia
librus

Logowanie do e-Dziennika
smog
Poziom zanieczyszczenia powietrza
w okolicy szkoły

Sprawdź !
rodo
Informacja dotycząca przetwarzania
danych osobowych

Pobierz !

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

Administrator 15 stycznia 2021, 16:36

Pierwszy poważny sprawdzian w życiu nastolatka to egzamin ósmoklasisty. Warto dobrze się do niego przygotować, gdyż im wyższy wynik uzyska uczeń, tym większe będzie miał szanse na zostanie przyjętym do wymarzonej szkoły średniej. Oto najważniejsze informacje dotyczącego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się 25 maja o godz. 9.00. Potrwa 120 minut. Składał się będzie z zadań zamkniętych oraz otwartych. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 45, z czego aż 20 za wypracowanie – rozprawkę bądź opowiadanie odnoszące się do treści lektur obowiązkowych.

Zadania w arkuszu dotyczą czytania ze zrozumieniem (pracy z tekstem) i tworzenia własnego tekstu, w którym trzeba wykazać się znajomością lektur.

Czytanie ze zrozumieniem/praca z tekstem

Teksty w arkuszu mogą mieć charakter popularnonaukowy albo literacki. Najważniejsza jest tutaj uważna lektura, nawet dwukrotna. Odpowiedzi na pytania do tekstu znajdują się w samym tekście! Wystarczy odszukać stosowny fragment. Autorzy zadań sprawdzają stopień zrozumienia tekstu poprzez stwierdzenia typu prawda/fałsz czy wskazanie poprawnych odpowiedzi spośród podanych. W zadaniach otwartych trzeba podać wymagane informacje (często jest to wyrażenie stanowiska wraz z uargumentowaniem).

Teksty w arkuszu mogą stanowić pretekst do sprawdzenia wiedzy o języku – niech zaskoczeniem nie będzie pytanie o części mowy czy zdania, jakie pojawiły się w zaznaczonym fragmencie czy akapicie. Nie można zapominać o środkach stylistycznych i ich funkcjach (takie zadanie może pojawić się pod tekstem literackim).

Tworzenie własnego tekstu

Ósmoklasista powinien wykazać się umiejętnością redagowania krótkich tekstów użytkowych, takich jak dedykacja, ogłoszenie czy zaproszenie. Jednak najważniejsza jest tu dłuższa forma wypowiedzi, która powinna liczyć co najmniej 200 słów. W 2021 r. uczeń będzie miał do wyboru rozprawkę lub opowiadanie.

Nieodzowna jest też umiejętność redagowania charakterystyki, opisu, opisu przeżyć, zapisu dialogu (w zależności od tematu wypracowania, mogą pojawić się tego typu elementy).

Uczniowie często nie wiedzą, co będzie oceniane. Oto kryteria oceny dłuższej wypowiedzi pisemnej:

  • Realizacja tematu wypowiedzi: 0-2 p. (zgodność z tematem, wykorzystanie wskazanej formy wypowiedzi).
  • Elementy twórcze/retoryczne: 0-5 p. (szeroko pojęta treść i jej uporządkowanie).
  • Kompetencje literackie i kulturowe: 0-2 p. (odwołanie się do lektur).
  • Kompozycja tekstu: 0-2 p.
  • Styl: 0-2 p.
  • Język: 0-4 p.
  • Ortografia: 0-2 p.
  • Interpunkcja: 0-1 p.

Lektury obowiązkowe

Do czego potrzebna jest znajomość lektur na egzaminie? Przypomnijmy,  że przede wszystkim w oparciu o ich treść zredagować trzeba będzie wypracowanie (np. opisać losy wybranego bohatera literackiego czy posłużyć się argumentami i przykładami z lektury obowiązkowej w rozprawce). W arkuszu może pojawić się charakterystyczny fragment dzieła literackiego, którego autora i tytuł trzeba będzie rozpoznać. Możliwe jest też zadanie, polegające na wskazaniu bohatera, który wykazał się określoną cechą charakteru.

W tym roku powinieneś wykazać się znajomością następujących pozycji lekturowych:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  • Aleksander Fredro, Zemsta;
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz.II, Pan Tadeusz (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  • Juliusz Słowacki, Balladyna.

Na koniec kilka porad, jak przygotować się do egzaminu:

  1. Czytaj lektury obowiązkowe. Jeśli ich zrozumienie jest dla Ciebie za trudne, sięgaj dodatkowo po repetytoria. Koniecznie notuj najważniejsze informacje na temat świata przedstawionego czy losów bohaterów. W ten sposób uporządkujesz i utrwalisz wiedzę.
  2. Rozwiązuj przykładowe arkusze egzaminacyjne (dostępne są w księgarniach czy na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). Dzięki temu zapoznasz się z formułą egzaminu, typami zadań, skontrolujesz czas pracy i poziom swojej wiedzy.
  3. Nie wzbraniaj się przed pisaniem opowiadań i rozprawek. Choć trudno jest ćwiczyć umiejętności pisarskie bez uzyskania informacji zwrotnej od nauczyciela, pamiętaj, że każdy napisany tekst poprawia Twój warsztat. Mając wprawę, łatwiej ubierzesz myśli w słowa.
  4. Systematycznie powtarzaj wiedzę o języku. Oczywiście pytania o przydawki i partykuły nie powinny być dla Ciebie zaskoczeniem.
  5. Pamiętaj, że strach ma wielkie oczy i nie taki diabeł straszny, jak go malują. Systematyczna praca zawsze popłaca. Powodzenia!