Subskrybuj nasz kanał YouTube

YouTube
synergia
librus

Logowanie do e-Dziennika
smog
Poziom zanieczyszczenia powietrza
w okolicy szkoły

Sprawdź !
rodo
Informacja dotycząca przetwarzania
danych osobowych

Pobierz !

Atramentowe czary- mary

Administrator 26 listopada 2020, 20:21

Odrobina magii w kuchni… to kolejna propozycja dla uczniów klasy 4c
na zajęciach rozwijających zainteresowania prowadzonych zdalnie przez p. Magdę Juszczak. Uczniowie doświadczeniem udowodnili, że atrament w gorącej wodzie znika, a pojawia się kiedy dodamy do roztworu octu. Dlaczego? Pigment w gorącej wodzie rozpuszcza się dużo szybciej i lepiej, niż w zimnej. Aż do tego stopnia, że woda traci zabarwienie. Dodanie octu działa dwojako: schładza ciecz i obniża pH. Już samo schłodzenie wystarczy, by pigment znów był widoczny, ale słaby kwas dodatkowo wzmacnia efekt.

Scroll Up